Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy wyborze stołu gastronomicznego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze stołu gastronomicznego?

Stoły gastronomiczne to nieodłączny element wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni, restauracji czy baru. Ich funkcjonalność, trwałość i łatwość utrzymania czystości sprawiają, że są niezastąpione w codziennej pracy. W niniejszym artykule omówimy rodzaje stołów gastronomicznych, ich zastosowanie oraz materiały, z których są wykonane.

Rodzaje stołów gastronomicznych

Stoły gastronomiczne występują w różnych rodzajach, dostosowanych do potrzeb i wymagań różnorodnych lokali gastronomicznych. Wyróżnić można między innymi stoły robocze, stoły do pakowania, stoły do mycia warzyw i owoców oraz stoły do mycia naczyń. Stoły robocze służą głównie do przygotowywania posiłków, a także jako powierzchnia do krojenia, siekania czy wałkowania ciasta. Stoły do pakowania to miejsce, gdzie przygotowywane są posiłki na wynos lub cateringu. Stoły do mycia warzyw i owoców wyposażone są w zlew oraz specjalne kratki umożliwiające łatwe odsączanie wody. Natomiast stoły do mycia naczyń to niezbędne wyposażenie każdej zmywalni.

Materiały użyte do produkcji

Stoły gastronomiczne muszą być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz wilgoć. Najczęściej stosowanym materiałem jest stal nierdzewna, która charakteryzuje się wysoką trwałością, odpornością na korozję oraz łatwością utrzymania czystości. Stal nierdzewna jest także materiałem higienicznym, ponieważ nie wchodzi w reakcje z żywnością i nie wpływa na jej smak czy zapach. Inne materiały, z których można spotkać stoły gastronomiczne to aluminium, tworzywa sztuczne czy drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniego stołu zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Współczesne stoły gastronomiczne mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i akcesoriów, które ułatwiają pracę w kuchni oraz zwiększają komfort użytkowania. Przykładem takich dodatków są półki dolne, które pozwalają na przechowywanie przyborów kuchennych, naczyń czy produktów spożywczych. Innym przydatnym elementem są szuflady na drobne akcesoria czy przybory kuchenne. Warto również zwrócić uwagę na stoły gastronomiczne z wbudowanymi gniazdami elektrycznymi, które umożliwiają podłączenie różnych urządzeń, takich jak mikser, blender czy krajalnica. Niektóre stoły wyposażone są także w specjalne uchwyty na noże czy ręczniki papierowe.