Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się gruzińskie brandy?

Czym charakteryzuje się gruzińskie brandy?

Gruzińskie brandy to wyjątkowy trunek, który zyskuje coraz większą popularność na świecie, a także w Polsce. Wyróżnia się nie tylko smakiem, ale także bogatą historią i tradycją produkcji. Co sprawia, że gruzińskie brandy zdobywa serca miłośników alkoholu? W artykule przedstawiamy charakterystykę tego wyjątkowego napoju, jego proces produkcji oraz wpływ na rynek alkoholi w Polsce.

Historia gruzińskiego brandy

Gruzja to kraj o bogatej tradycji winiarskiej, która sięga aż 8000 lat wstecz. Pierwsze brandy zaczęto tam produkować pod koniec XIX wieku, gdy francuski kupiec David Sarajishvili założył pierwszą fabrykę produkującą ten trunek. Gruzińskie brandy szybko zyskało uznanie na arenie międzynarodowej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W okresie Związku Radzieckiego gruzińskie brandy było jednym z najbardziej cenionych alkoholi, a jego eksport przyczynił się do rozwoju gospodarczego kraju.

Proces produkcji

Gruzińskie brandy produkowane jest z winogron uprawianych na terenie kraju, głównie odmian Rkatsiteli, Mtsvane i Saperavi. Proces produkcji zaczyna się od fermentacji moszczu winogronowego, który następnie jest destylowany w specjalnych alembikach. Otrzymany destylat dojrzewa przez kilka lat w dębowych beczkach, co nadaje mu charakterystyczny smak i aromat. Warto zaznaczyć, że gruzińskie brandy nie zawiera dodatków barwiących ani aromatyzujących – jego barwa i zapach są efektem naturalnego procesu dojrzewania.

Smak i aromat

Gruzińskie brandy charakteryzuje się bogatym smakiem oraz intensywnym aromatem. W zależności od czasu dojrzewania można wyróżnić trzy główne rodzaje tego trunku – VS (Very Special), który dojrzewa przez co najmniej 3 lata, VSOP (Very Superior Old Pale) dojrzewający minimum 5 lat oraz XO (Extra Old) dojrzewający przynajmniej 6 lat. Im dłużej trunek dojrzewa, tym bardziej wyrafinowany staje się jego smak. W gruzińskim brandy można wyczuć nuty owocowe, waniliowe, karmelowe oraz dębowe.

Gruzińskie brandy na polskim rynku

W Polsce gruzińskie brandy zdobywa coraz większą popularność, a jego sprzedaż systematycznie rośnie. Trunek ten jest chętnie wybierany przez konsumentów ze względu na swój wyjątkowy smak oraz stosunkowo przystępną cenę w porównaniu do innych brandy. Gruzińskie brandy można znaleźć w ofercie wielu sklepów i restauracji, a także podczas degustacji i imprez tematycznych. Współpraca polsko-gruzińska w dziedzinie alkoholi rozwija się dynamicznie, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania tym wyjątkowym trunkiem w naszym kraju.