Artykuł sponsorowany

Zielony dach - rodzaje

Zielony dach - rodzaje

Zielone dachy to coraz bardziej popularne rozwiązanie w architekturze krajobrazu, które pozwala na wykorzystanie przestrzeni dachów budynków do uprawy roślin. Dzięki temu można zyskać dodatkowe miejsce do wypoczynku, poprawić izolację termiczną budynku czy zwiększyć bioróżnorodność w mieście. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycje, a rodzaje zielonych dachów są różnorodne i dostosowane do potrzeb użytkowników.

Przeczytaj również: Zalety zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy

Ekstensywne zielone dachy to najprostszy i najbardziej popularny typ zielonych dachów. Charakteryzują się niską wagą, prostotą wykonania oraz niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Roślinność na takim dachu jest przeważnie niska i nie wymaga ciężkiej konstrukcji nośnej. Na ekstensywnych zielonych dachach można spotkać mchy, trawy, byliny czy nawet krzewy o niewielkich rozmiarach. Ten rodzaj zielonego dachu jest idealny dla małych budynków mieszkalnych, garaży czy nawet przystanków autobusowych.

Intensywne zielone dachy

Intensywny, zielony dach to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na stworzenie prawdziwego ogrodu na dachu budynku. Roślinność na takim dachu jest zróżnicowana i może obejmować drzewa, krzewy, trawniki czy nawet warzywa i owoce. Intensywne zielone dachy mają większą wagę, co wymaga odpowiedniej konstrukcji nośnej oraz regularnej pielęgnacji. Są idealne dla budynków biurowych, hoteli czy centrów handlowych, które chcą wykorzystać przestrzeń dachu jako miejsce wypoczynku dla pracowników lub klientów.

Półintensywne zielone dachy

Półintensywne zielone dachy to połączenie cech ekstensywnych i intensywnych zielonych dachów. Roślinność na takim dachu jest bardziej zróżnicowana niż na ekstensywnym, ale nie obejmuje drzew czy dużych krzewów. Półintensywne zielone dachy mają umiarkowaną wagę i wymagają średniej konstrukcji nośnej oraz regularnej pielęgnacji. Są idealne dla budynków mieszkalnych, szkół czy przedszkoli, które chcą stworzyć atrakcyjną przestrzeń do nauki i zabawy na swoim dachu.

Zielone dachy to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla właścicieli budynków, jak i dla środowiska. Warto więc rozważyć ich zastosowanie w swoim domu czy miejscu pracy.