Artykuł sponsorowany

Z czego produkuje się bezglutenowe słodycze?

Z czego produkuje się bezglutenowe słodycze?

Bezglutenowe słodycze stają się coraz bardziej popularne, zarówno wśród osób cierpiących na celiakię, jak i tych, którzy po prostu chcą się zdrowo odżywiać. W Polsce coraz więcej producentów wprowadza na rynek słodycze bez zawartości glutenu, aby zaspokoić potrzeby rosnącej grupy konsumentów. W tym artykule przyjrzymy się składnikom, z których produkuje się takie słodycze oraz ich wpływowi na zdrowie.

Mąka z innych źródeł niż pszenica

Podstawowym składnikiem większości słodyczy bezglutenowych jest mąka pochodząca z innych źródeł niż pszenica, która naturalnie zawiera gluten. Najczęściej stosowanymi mąkami są te z ryżu, kukurydzy, amarantusa czy quinoa. Mąki te nie tylko są wolne od glutenu, ale również posiadają inne korzystne właściwości odżywcze. Na przykład mąka ryżowa jest bogata w białko i błonnik, podczas gdy mąka kukurydziana dostarcza witamin z grupy B oraz żelaza.

Nasiona i pestki jako alternatywa dla orzechów

W przypadku osób cierpiących na alergie pokarmowe, często nie tylko gluten stanowi problem – wiele osób ma również uczulenie na orzechy. Dlatego w produkcji bezglutenowych słodyczy często stosuje się nasiona i pestki, takie jak siemię lniane, pestki dyni czy słonecznika. Są one doskonałym źródłem białka, błonnika oraz witamin i minerałów, takich jak magnez, potas czy witamina E. Dodatkowo, nasiona i pestki mają wysoką zawartość zdrowych tłuszczów nienasyconych, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Naturalne słodzidła zamiast cukru

Wiele osób wybierających słodycze bezglutenowe zwraca również uwagę na ich zawartość cukru. Dlatego producenci coraz częściej sięgają po naturalne słodzidła, takie jak syrop klonowy, miód czy stewia. Syrop klonowy jest bogaty w przeciwutleniacze i minerały, takie jak mangan czy cynk, a miód posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Stewia natomiast jest naturalnym słodzidłem o zerowej kaloryczności, co sprawia, że jest idealna dla osób dbających o linię lub cierpiących na cukrzycę.

Wprowadzenie na rynek coraz większej liczby bezglutenowych słodyczy to świetna wiadomość dla osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe oraz dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Wykorzystanie alternatywnych składników, takich jak mąki z innych źródeł, nasiona i pestki oraz naturalne słodzidła, sprawia, że słodycze te są nie tylko smaczne, ale również mają korzystny wpływ na zdrowie.