Artykuł sponsorowany

Na czym polega usuwanie znamion?

Na czym polega usuwanie znamion?

Znamiona to naturalne zmiany skórne, które występują u większości ludzi. Chociaż wiele z nich jest nieszkodliwych, niektóre mogą stać się nieestetyczne lub wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich usunięcie, a jedną z najbardziej popularnych metod jest laserowe usuwanie znamion. W Siedlcach znajdziemy wiele gabinetów medycyny estetycznej, które oferują takie zabiegi.

Laserowe usuwanie znamion - jak to działa?

Laserowe usuwanie znamion polega na skierowaniu wiąz ki lasera na zmianę skórną, która ma zostać usunięta. Wysoka energia światła lasera powoduje podgrzewanie i niszczenie komórek skóry zawierających barwnik melaninowy, odpowiedzialny za kształt i kolor znamienia. W wyniku tego procesu znamiona zostają stopniowo rozpuszczone i eliminowane przez organizm. Metoda ta jest bezpieczna i precyzyjna, ponieważ laser działa tylko na wybrane komórki, nie uszkadzając zdrowej tkanki wokół.

Kiedy warto zdecydować się na laserowe usuwanie znamion?

Decyzja o usunięciu znamienia powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem dermatologiem, który oceni, czy dana zmiana jest odpowiednia do usunięcia laserem. Laserowe usuwanie znamion jest szczególnie polecane w przypadku znamion płaskich, brodawczaków, pieprzyków czy niektórych rodzajów naczyniaków. Warto również zdecydować się na tę metodę, gdy znamiona są źródłem dyskomfortu estetycznego lub utrudniają codzienne funkcjonowanie, np. przez podrażnienie spowodowane ciągłym otarciem o ubranie.

Przebieg zabiegu i czas rekonwalescencji

Zabieg laserowego usuwania znamion trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości i liczby zmian do usunięcia. Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie w postaci kremu, co sprawia, że jest on praktycznie bezbolesny. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i opuchnięta, ale objawy te ustępują po kilku dniach. Pełna regeneracja skóry trwa zwykle od 2 do 4 tygodni, a w tym czasie należy unikać opalania oraz stosować kremy z wysokim filtrem UV.