Artykuł sponsorowany

Na czym polega plastyka powiek?

Na czym polega plastyka powiek?

Plastyka powiek to zabieg, który może poprawić wygląd oczu i przynieść ulgę osobom zmagającym się z problemami ze wzrokiem spowodowanymi nadmiarem skóry na powiekach. W ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny w Polsce, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zabiegowi, omawiając jego rodzaje, wskazania oraz efekty.

Rodzaje plastyki powiek

Plastyka powiek dzieli się na dwie główne kategorie – górną i dolną. Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z górnej powieki, co pozwala na uzyskanie młodszego i bardziej wypoczętego wyglądu. Zabieg ten często wykonywany jest u osób, które mają problem z opadającymi powiekami, utrudniającymi prawidłowe widzenie. Plastyka powiek dolnych ma na celu usunięcie worków pod oczami oraz nadmiaru skóry w dolnej części oka. Ten typ zabiegu często wykonywany jest u osób, które mają problem z opuchlizną i ciemnymi cieniami pod oczami.

Wskazania do zabiegu

Plastyka powiek w Poznaniu jest polecana osobom, które mają problemy ze wzrokiem spowodowane nadmiarem skóry na powiekach, a także tym, którzy chcą poprawić wygląd swoich oczu. Wskazania do zabiegu obejmują opadanie powiek, zwane również ptosis, które może utrudniać widzenie, a także nadmiar skóry i tłuszczu w okolicy oczu, powodujący zmęczony i starzejący się wygląd. Plastyka powiek może być również pomocna dla osób zmagających się z problemami takimi jak sucha lub łzawiąca gałka oczna, spowodowane niedostatecznym zamknięciem powiek.

Przebieg zabiegu

Zabieg plastyki powiek zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach może być stosowane znieczulenie ogólne. Przed rozpoczęciem operacji lekarz dokładnie omawia z pacjentem zakres zabiegu oraz oczekiwane efekty. Następnie chirurg wykonuje nacięcia w odpowiednich miejscach – w przypadku plastyki powiek górnych nacięcie jest ukryte w naturalnej fałdzie powieki, natomiast przy plastyce dolnych nacięcie umieszcza się tuż poniżej linii rzęs.

Efekty i rekonwalescencja

Efekty plastyki powiek są zazwyczaj widoczne od razu po zabiegu, choć pełne rezultaty można ocenić dopiero po kilku tygodniach, gdy opuchlizna i siniaki ustąpią. Większość pacjentów wraca do normalnej aktywności życiowej już po kilku dniach, choć w przypadku osób wykonujących prace fizyczne okres rekonwalescencji może być nieco dłuższy.