Artykuł sponsorowany

Na czym polega korekcja laserowa wzroku?

Na czym polega korekcja laserowa wzroku?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest nie musieć nosić okularów ani soczewek kontaktowych? Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak korekcja laserowa wzroku, coraz więcej osób może cieszyć się doskonałym widzeniem bez konieczności stosowania tradycyjnych metod korekcji. W Polsce zabieg ten jest coraz bardziej popularny i dostępny, a jego skuteczność oraz bezpieczeństwo przyciągają pacjentów z całego świata.

Jak działa laser w korekcji wzroku

Korekcja laserowa wzroku polega na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera, dzięki czemu światło wpadające do oka jest skupiane na siatkówce w odpowiedni sposób. W rezultacie obraz jest ostry i wyraźny, a pacjent nie musi już korzystać z okularów ani soczewek. Istnieją różne metody korekcji laserowej wzroku, jednak najbardziej popularne to LASIK (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) oraz LASEK (Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy). Oba zabiegi mają na celu poprawę widzenia u osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem.

Przebieg zabiegu

Zabieg korekcji laserowej wzroku trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku metody LASIK chirurg tworzy cienką płateczkę rogówki, którą następnie odsłania, aby nałożyć laser na jej wnętrze. Po naświetleniu rogówki laserem płateczek jest przywracany na swoje miejsce. W przypadku LASEK laser działa bezpośrednio na powierzchni rogówki, bez konieczności tworzenia płateczka. Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalne krople oraz osłonki na oczy, które mają chronić przed infekcjami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Możliwe ryzyka i przeciwwskazania

Trzeba wiedzieć, że korekcja laserowa wzroku jest zabiegiem o wysokim stopniu bezpieczeństwa, jednak jak każda interwencja chirurgiczna, niesie za sobą pewne ryzyko. Możliwe komplikacje to m.in. zespół suchego oka, infekcje, osłabienie rogówki czy niepełna korekcja wady wzroku. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. ciąża, karmienie piersią, niektóre choroby autoimmunologiczne oraz niestabilna wada wzroku. Decyzję o przeprowadzeniu korekcji laserowej wzroku powinien podjąć lekarz okulista po dokładnym badaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia.