Artykuł sponsorowany

Kiedy zalecana jest kolonoskopia?

Kiedy zalecana jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które może uratować życie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania raka jelita grubego, a także innych chorób jelit. W Sosnowcu znajduje się wiele placówek medycznych, które oferują to badanie. Warto wiedzieć, kiedy jest ono zalecane i jak przebiega.

Wskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia w Sosnowcu jest zalecana w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, powinna być wykonywana profilaktycznie u osób po 50. roku życia co 10 lat, gdyż ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku osób z rodzinną historią nowotworów jelita grubego lub obecnością polipów, badanie powinno być wykonywane częściej, nawet od 40. roku życia. Innymi wskazaniami do wykonania kolonoskopii są objawy sugerujące choroby jelit, takie jak przewlekłe bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, utrata masy ciała czy obecność krwi w stolcu. Badanie to może również być zalecone przez lekarza w celu monitorowania postępu leczenia lub oceny skuteczności terapii.

Przebieg badania

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, ale wykonywanym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co znacznie zmniejsza dolegliwości związane z jego przeprowadzeniem. Przed badaniem pacjent musi odpowiednio przygotować się, stosując specjalną dietę oraz środki przeczyszczające. W trakcie badania lekarz wprowadza przez odbyt cienki, elastyczny endoskop wyposażony w kamerę i oświetlenie, który pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego. W razie potrzeby, podczas kolonoskopii możliwe jest pobranie wycinków tkankowych do badania histopatologicznego, co pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy. Lekarz może również usunąć polipy czy inne zmiany patologiczne, co często pozwala uniknąć konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Gdzie można wykonać kolonoskopię w Sosnowcu?

W Sosnowcu znajduje się wiele placówek medycznych oferujących kolonoskopię. Badanie to można wykonać zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i prywatnych klinik. Warto jednak pamiętać, że w przypadku korzystania z publicznej opieki medycznej czas oczekiwania na badanie może być dłuższy. Przy wyborze miejsca wykonania kolonoskopii warto zwrócić uwagę na doświadczenie lekarzy oraz jakość sprzętu medycznego. W Sosnowcu znajdują się placówki, które posiadają nowoczesne endoskopy oraz wysoko wykwalifikowany personel, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo pacjentów podczas badania.