Artykuł sponsorowany

Kiedy możliwe jest skuteczne usunięcie zaćmy?

Kiedy możliwe jest skuteczne usunięcie zaćmy?

Zaćma to schorzenie oczu, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Objawia się ono pogorszeniem ostrości widzenia, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty. Wiele osób zastanawia się, kiedy możliwe jest skuteczne usunięcie zaćmy i jakie są dostępne metody leczenia tego schorzenia. Kilka informacji na ten temat w dalszej części artykułu.

Odpowiedni moment na zabieg

Decyzja o usunięciu zaćmy powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem okulistą, który dokładnie zbada stan pacjenta. Najlepszym momentem na przeprowadzenie zabiegu jest tzw. dojrzała zaćma, czyli taka, która już wyraźnie wpływa na jakość życia pacjenta i utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej rozpozna się schorzenie i podjęte zostaną odpowiednie kroki terapeutyczne, tym większe są szanse na powodzenie leczenia oraz uniknięcie powikłań.

Metoda fakoemulsyfikacji – złoty standard w leczeniu zaćmy

Najbardziej popularną i skuteczną metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie usunięciu jej fragmentów przez niewielkie nacięcie w oku. Po usunięciu zaćmy chirurg wszczepia sztuczną soczewkę, która przywraca prawidłowe widzenie. Zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta.

Po usunięciu zaćmy pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza oraz regularnie kontrolować stan swojego oka. W pierwszych dniach po zabiegu mogą wystąpić lekkie dolegliwości, takie jak zaczerwienienie czy uczucie piasku pod powiekami, jednak zwykle ustępują one samoistnie. Ważne jest również stosowanie przepisanych kropli do oczu oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i ekspozycji na silne światło.

Usunięcie zaćmy we Wrocławiu – gdzie można wykonać zabieg

Usunięcie zaćmy we Wrocławiu możliwe jest w wielu placówkach medycznych, które wykorzystują metodę fakoemulsyfikacji. Warto zwrócić uwagę na klinikę okulistyczną, która posiada doświadczenie w tego typu zabiegach oraz korzysta z nowoczesnego sprzętu. Przed wyborem miejsca warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz sprawdzić opinie innych pacjentów na temat danej placówki. Wiele klinik oferuje również możliwość przeprowadzenia zabiegu w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów leczenia.