Artykuł sponsorowany

Kiedy istnieje obowiązek posiadania terminala płatniczego?

Kiedy istnieje obowiązek posiadania terminala płatniczego?

W dobie cyfryzacji i powszechnej dostępności kart płatniczych coraz więcej konsumentów korzysta z bezgotówkowych form płatności. Właściciele sklepów, usługodawcy czy restauratorzy muszą dostosować się do tych zmian, aby sprostać oczekiwaniom klientów. W niektórych przypadkach istnieje nawet obowiązek posiadania terminala płatniczego, tak jak w Oleśnicy. Ale kiedy dokładnie musimy zainwestować w terminale płatnicze w Oleśnicy i innych miejscowościach?

Obowiązek posiadania terminala płatniczego dla aptek

W Polsce obowiązek posiadania terminala płatniczego dotyczy przede wszystkim aptek. Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, apteki mają obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych za leki refundowane oraz wyroby medyczne. Wynika to z faktu, że pacjenci mają prawo do wyboru formy płatności za leki i wyroby medyczne objęte refundacją.

Obowiązek dla podmiotów realizujących umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Kolejnym przypadkiem, w którym istnieje obowiązek posiadania terminala płatniczego, są podmioty realizujące umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Zgodnie z przepisami, takie podmioty muszą umożliwić pacjentom dokonywanie płatności za świadczenia zdrowotne za pomocą terminali płatniczych. W praktyce oznacza to, że placówki medyczne, takie jak przychodnie czy szpitale, które mają zawarte umowy z NFZ, muszą posiadać terminale płatnicze.

Dobrowolne wprowadzenie terminali płatniczych przez przedsiębiorców

Warto dodać, że obowiązek posiadania terminala płatniczego nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. W przypadku większości branż decyzja o wprowadzeniu terminali płatniczych leży w gestii właściciela firmy. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie ze względu na wygodę klientów oraz konkurencyjność swojej oferty. Terminale płatnicze w Oleśnicy i innych miastach cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców, którzy chcą sprostać oczekiwaniom klientów i ułatwić im korzystanie z usług czy zakupów. Obecnie brak tego typu rozwiązań może powodować wręcz utratę potencjalnych nabywców. Dlatego też inwestycja w terminal płatniczy to sposób na zwiększenie konkurencyjności na rynku dla firmy. Dotyczy to zarówno podmiotów specjalizujących się w handlu, jak i świadczących usługi.