Artykuł sponsorowany

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wykonać endoprotezoplastykę stawu biodrowego?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wykonać endoprotezoplastykę stawu biodrowego?

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny, który pozwala na wymianę uszkodzonego stawu biodrowego na sztuczny. Ten rodzaj operacji jest często wykonywany u osób cierpiących na zaawansowaną artrozę stawu biodrowego lub inne choroby stawów. Aby skorzystać z tego rodzaju leczenia, pacjent musi spełnić określone kryteria. W poniższym artykule omówimy cztery kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

Czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do endoprotezoplastyki stawu biodrowego?

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do endoprotezoplastyki stawu biodrowego jest ustalenie, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do tego zabiegu. Lekarz oceni stan zdrowia pacjenta, jego historię chorób oraz wyniki badań obrazowych takich jak rentgen czy rezonans magnetyczny. Wskazaniem do operacji może być zaawansowana artroza stawu biodrowego, martwica głowy kości udowej, złamania szyjki kości udowej czy dysplazja stawu biodrowego. Pacjent musi być również w stanie wytrzymać ogólne znieczulenie oraz być gotowy na długotrwałą rehabilitację po operacji.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz musi również ocenić ewentualne przeciwwskazania do endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Przeciwwskazaniami mogą być m.in. aktywne zakażenie w organizmie, ciężkie choroby serca lub płuc uniemożliwiające przeprowadzenie ogólnego znieczulenia, a także niektóre choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Ważne jest również ustalenie, czy pacjent ma wystarczającą ilość kości do umocowania endoprotezy. Endoprotezoplastyka stawów biodrowych w Olkuszu, jak i w innych ośrodkach, wymaga dokładnej analizy stanu zdrowia pacjenta przed podjęciem decyzji o operacji.

Jak przebiega proces przygotowania do endoprotezoplastyki stawu biodrowego?

Przygotowanie do endoprotezoplastyki stawu biodrowego obejmuje szereg badań diagnostycznych oraz konsultacji z różnymi specjalistami. Pacjent może być skierowany na badania krwi, rentgen czy rezonans magnetyczny w celu oceny stanu stawu biodrowego. W niektórych przypadkach może być również konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak elektrokardiogram czy badania układu krążenia. Konsultacje z anestezjologiem, ortopedą oraz fizjoterapeutą pozwolą na opracowanie indywidualnego planu leczenia i rehabilitacji dla pacjenta.