Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. W ostatnich latach implantologia stomatologiczna rozwija się bardzo dynamicznie, co sprawia, że pacjenci mają do wyboru różne rodzaje implantów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby móc świadomie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego rodzaju implantu.

Przeczytaj również: Czy implanty zębowe są dla każdego? Wskazania i przeciwwskazania

Rodzaje i charakterystyka implantów zębowych

Podstawowym kryterium wyboru implantów są materiały, z których są wykonane. Najpopularniejszym materiałem stosowanym w implantologii jest tytan. Jest to metal o doskonałych właściwościach biokompatybilnych, co oznacza, że jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje reakcji alergicznych. Ponadto tytan charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na korozję. Alternatywą dla tytanu są implanty wykonane z ceramiki tlenku cyrkonu, które również cechują się wysoką biokompatybilnością, a dodatkowo są bardziej estetyczne ze względu na swoją białą barwę.

Przeczytaj również: Implanty zębowe- co warto wiedzieć na ich temat?

Kolejnym aspektem, który wpływa na wybór rodzaju implantu w Bełchatowie, jest jego kształt oraz struktura powierzchni. Wyróżniamy implanty cylindryczne, stożkowe oraz korzeniowe. Implanty cylindryczne mają postać walca o równomiernym przekroju, natomiast implanty stożkowe zwężają się ku górze. Implanty korzeniowe są najbardziej zbliżone kształtem do naturalnych korzeni zębów. Struktura powierzchni implantu może być gładka, średnio chropowata lub mocno chropowata. Chropowatość powierzchni wpływa na szybkość i jakość procesu integracji implantu z kością.

Ostatnim istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze implantu, są systemy mocowania protez na implantach. Wyróżniamy tutaj dwa główne rodzaje mocowań, tj. cementowane i śrubowe. Mocowanie cementowane polega na przytwierdzeniu protezy za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego, co zapewnia trwałe i stabilne połączenie. Mocowanie śrubowe opiera się na zamocowaniu protezy za pomocą specjalnych śrub, które umożliwiają łatwe jej zdjęcie i ponowne zamocowanie w razie potrzeby.

Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zębowego zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, jego preferencje estetyczne czy oczekiwania co do funkcjonalności protezy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla każdej indywidualnej sytuacji.