Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje dachówki?

Jakie są rodzaje dachówki?

Dachówka to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, który pełni rolę ochronną przed warunkami atmosferycznymi. W Polsce dachówki są szczególnie popularne ze względu na swoje właściwości termiczne, trwałość i estetykę. Warto zatem przyjrzeć się rodzajom dachówek dostępnych na rynku, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to jedne z najstarszych i najbardziej tradycyjnych rodzajów pokryć dachowych z Sulejówka. Są wykonane z naturalnej gliny, która jest wypalana w wysokich temperaturach, co sprawia, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Dachówki ceramiczne charakteryzują się wysoką trwałością, nawet do 100 lat, a także doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. W Polsce popularne są dachówki karpiówka, marsylka czy płaska. Warto jednak pamiętać, że dachówki ceramiczne są cięższe od innych rodzajów pokryć dachowych, co może wpłynąć na konstrukcję budynku.

Dachówki betonowe

Dachówki betonowe są tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych. Są wykonane z mieszanki cementu, piasku i wody, co sprawia, że są mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż dachówki ceramiczne. Dachówki betonowe mają krótszą żywotność, wynoszącą około 30 lat, ale są lżejsze od dachówek ceramicznych. W Polsce dostępne są różne rodzaje dachówek betonowych, takie jak dachówka płaska, falista czy holenderka. Mimo niższej trwałości, dachówki betonowe są coraz częściej wybierane ze względu na niższą cenę i łatwość montażu.

Dachówki blaszane

Dachówki blaszane to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych. Są wykonane z blachy stalowej lub aluminiowej, pokrytej warstwą cynku i powłoką ochronną. Dzięki temu są odporne na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych. Dachówki blaszane charakteryzują się niską wagą, co pozwala na zastosowanie lżejszych konstrukcji nośnych dachu. W Polsce popularne są dachówki modułowe oraz panelowe, które imitują wygląd tradycyjnych dachówek ceramicznych czy betonowych. Dachówki blaszane są łatwe w montażu i mają stosunkowo niskie koszty zakupu oraz eksploatacji, co sprawia, że są coraz częściej wybierane przez inwestorów.

Wybór odpowiedniego rodzaju dachówki zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz wymagań konstrukcyjnych budynku. Ważne jest również uwzględnienie lokalnych warunków atmosferycznych oraz estetyki otoczenia. Dachówki ceramiczne, betonowe czy blaszane mają swoje zalety i wady, dlatego warto skonsultować się z fachowcem przed podjęciem ostatecznej decyzji.