Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze choroby wątroby?

Jakie są najczęstsze choroby wątroby?

Wątroba to niezwykle ważny organ w naszym organizmie, odpowiedzialny m.in. za oczyszczanie krwi z toksyn, produkcję białek oraz magazynowanie energii. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami tego narządu, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęstsze choroby wątroby oraz sposoby, aby się przed nimi ustrzec.

Najpowszechniejsze choroby wątroby, które dotykają Polaków

Stłuszczenie wątroby, inaczej zwane hepatozą tłuszczową, to choroba polegająca na nagromadzeniu tłuszczu w hepatocytach, tj. komórkach wątroby. Choroba ta może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest wynikiem niezdrowego stylu życia, obejmującego złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Stłuszczenie wątroby może prowadzić do stanów zapalnych oraz marskości wątroby, a także zwiększa ryzyko wystąpienia raka tego narządu. Aby zapobiec stłuszczeniu wątroby, warto dbać o zdrową dietę bogatą w białko, błonnik i witaminy oraz regularnie uprawiać sport.

Wirusowe zapalenie wątroby to grupa chorób wywołanych przez różne wirusy, które atakują komórki wątroby, prowadząc do stanów zapalnych. Wyróżniamy kilka typów wirusowego zapalenia wątroby, z których najbardziej znane są typy A, B i C. W Polsce szczególnie powszechne jest zapalenie wątroby typu C, które może prowadzić do przewlekłego zapalenia, marskości oraz raka wątrobowokomórkowego. Aby uniknąć zarażenia wirusami powodującymi zapalenie wątroby, należy przestrzegać zasad higieny, unikać kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi osób zakażonych oraz szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Leczenie wątroby w Kielcach może być bowiem bardzo czasochłonne.

Marskość wątroby to choroba polegająca na stopniowym niszczeniu i zaniku komórek tego narządu, co prowadzi do utraty jego funkcji. Marskość może być wynikiem wielu czynników, takich jak przewlekłe alkoholowe zapalenie wątroby, wirusowe zapalenie typu B i C czy stłuszczenie wątroby. Nieleczona marskość może prowadzić do niewydolności wątroby oraz śmierci. Aby zapobiec marskości wątroby, należy unikać nadmiernego spożycia alkoholu, dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną oraz leczyć ewentualne infekcje wirusowe.