Artykuł sponsorowany

Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności wizyty u diabetologa?

Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności wizyty u diabetologa?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W Polsce liczba osób z cukrzycą stale rośnie, a często choroba ta jest nazywana "epidemią XXI wieku". Warto zatem zwrócić uwagę na objawy, które mogą świadczyć o konieczności wizyty u diabetologa.

Kiedy warto wybrać się do diabetologa?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy jest nadmierne pragnienie, które wynika z wysokiego poziomu glukozy we krwi. Organizm próbuje pozbyć się nadmiaru cukru poprzez oddawanie moczu, co prowadzi do częstego oddawania moczu, nawet kilkanaście razy dziennie. W rezultacie osoba z cukrzycą może odczuwać ciągłe pragnienie i musi pić dużo więcej płynów niż zwykle. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, warto zgłosić się do lekarza.

Osoby z cukrzycą często skarżą się na nieustanne uczucie zmęczenia i brak energii. Wynika to z faktu, że komórki organizmu mają problemy z wykorzystaniem glukozy jako źródła energii. Zamiast tego, organizm zaczyna spalać tłuszcze, co prowadzi do powstawania ciał ketonowych. Te związki mogą być toksyczne dla organizmu i powodować uczucie zmęczenia oraz osłabienie. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, warto skonsultować się z diabetologiem prywatnie w Warszawie na Pradze-Południe czy w innym miejscu.

Niespodziewana utrata masy ciała może być kolejnym objawem cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 2, która jest najczęstszym rodzajem cukrzycy, utrata wagi może wynikać z oporności na insulinę, hormon odpowiedzialny za transportowanie glukozy do komórek. W rezultacie organizm nie może prawidłowo wykorzystać glukozy jako źródła energii i zaczyna spalać tłuszcze, co prowadzi do utraty masy ciała. Ponadto, osoby z cukrzycą mogą mieć problemy ze skórą, takie jak swędzenie, infekcje grzybicze czy owrzodzenia. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie zmiany, warto udać się na konsultację do diabetologa.

Warto pamiętać, że wczesne rozpoznanie cukrzycy pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak choroby serca, niewydolność nerek czy uszkodzenie nerwów. Jeśli zauważysz u siebie objawy sugerujące cukrzycę, nie zwlekaj z wizytą u diabetologa.