Artykuł sponsorowany

Jakie monety kolekcjonerskie przyjmowane są w skupie monet?

Jakie monety kolekcjonerskie przyjmowane są w skupie monet?

Kolekcjonowanie monet to fascynujące hobby, które może przynieść nie tylko satysfakcję, ale także zysk. W Polsce rośnie zainteresowanie numizmatyką, a coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż swoich cennych egzemplarzy. W artykule omówimy, jakie monety kolekcjonerskie są przyjmowane w skupie monet, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Krakowie.

Monety polskie

Zdecydowanie najbardziej doceniane są te polskie, zarówno historyczne, jak i współczesne monety. W skupie w Krakowie chętnie przyjmowane są złote i srebrne monety z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, takie jak złote dukaty czy srebrne talary. Wartość takich monet zależy od ich stanu zachowania, rzadkości oraz historycznego tła. Skupy monet interesują się również monetami z okresu międzywojennego oraz PRL-u, zwłaszcza tymi o wyższych nominałach i limitowanych emisjach. Wreszcie, współczesne monety kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski (NBP) również cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony skupów.

Monety zagraniczne

Skupy monet nie ograniczają się tylko do polskich egzemplarzy. Monety zagraniczne również mogą być przedmiotem zainteresowania, zwłaszcza te o wyjątkowej wartości historycznej lub artystycznej. Przykładami takich monet są amerykańskie dolary srebrne (tzw. srebrniki), brytyjskie suwereny złote czy niemieckie marki z okresu Republiki Weimarskiej. Skup monet może również interesować się monetami z krajów ościennych, takich jak Czechy, Słowacja czy Węgry, ze względu na ich bliskość geograficzną i kulturową. Warto jednak pamiętać, że wartość takich monet może być niższa niż polskich odpowiedników.

Buliony i monety inwestycyjne

Oprócz monet kolekcjonerskich, skupy monet często zajmują się również handlem bulionami oraz monetami inwestycyjnymi. Buliony to sztabki złota, srebra, platyny czy palladu o określonej czystości i masie, które są przedmiotem inwestycji ze względu na wartość kruszcu. Monety inwestycyjne natomiast to monety zawierające określoną ilość szlachetnego kruszcu, emitowane przez różne mennice na świecie. Przykładami takich monet są amerykańskie Orły Srebrne (Silver Eagles), kanadyjskie Liście Klonu (Maple Leafs) czy południowoafrykańskie Krugerrandy. Skupy monet chętnie przyjmuje tego rodzaju monety i sztabki, a ich wartość zależy przede wszystkim od aktualnych cen kruszców na rynkach światowych.