Artykuł sponsorowany

Jakie mogą być skutki nieleczonej zaćmy?

Jakie mogą być skutki nieleczonej zaćmy?

Zaćma to powszechna choroba oczu, która dotyka głównie osoby starsze. Charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Jeśli zaćma nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. W niniejszym artykule omówimy cztery główne skutki nieleczonej zaćmy oraz dlaczego warto zadbać o zdrowie oczu.

Czym może skutkować nieleczona zaćma

Pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem nieleczonej zaćmy jest postępujące pogorszenie jakości widzenia. W miarę jak soczewka staje się coraz bardziej zmętniała, obraz staje się coraz mniej wyraźny i rozmazany. Osoba dotknięta zaćmą może mieć trudności z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy czy poruszaniem się w nocy. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do utraty niezależności, gdyż pacjent będzie musiał polegać na pomocy innych osób w codziennych czynnościach.

Drugim skutkiem nieleczonej zaćmy w Jaworznie czy innym mieście jest zwiększone ryzyko upadków i urazów. Zmniejszona ostrość widzenia oraz problemy z kontrastem i rozpoznawaniem kształtów sprawiają, że osoba z zaćmą może nie zauważyć przeszkód na swojej drodze. Upadki mogą prowadzić do złamań kości, stłuczeń czy innych poważnych urazów, szczególnie u osób starszych, które mają już osłabiony układ kostny. W rezultacie osoba z zaćmą może stać się bardziej sfrustrowana i wycofać się z życia społecznego.

Trzecim skutkiem nieleczonej zaćmy są problemy z jazdą samochodem. Zmniejszona zdolność do rozróżniania kolorów, trudności z adaptacją do zmieniających się warunków oświetleniowych oraz problemy z widzeniem w nocy mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Osoba dotknięta zaćmą może mieć trudności z oceną odległości, co może prowadzić do kolizji czy wypadków drogowych. W rezultacie pacjent może stracić prawo jazdy, co znacznie ogranicza jego mobilność i niezależność.

Czwartym skutkiem nieleczonej zaćmy jest wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne pacjenta. Pogorszenie jakości widzenia może prowadzić do izolacji społecznej, gdyż osoba z zaćmą może unikać spotkań towarzyskich czy aktywności, które wymagają dobrego wzroku. Może to prowadzić do depresji, lęku czy poczucia bezradności. Dlatego ważne jest, aby osoby z podejrzeniem zaćmy zgłosiły się do lekarza okulisty i podjęły odpowiednie leczenie, tak aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla swojego zdrowia i jakości życia.