Artykuł sponsorowany

Jakie choroby uszu występują najczęściej u kotów?

Jakie choroby uszu występują najczęściej u kotów?

Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne choroby uszu. Warto zatem zwrócić uwagę na objawy, które mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem naszego pupila. W tym artykule omówimy trzy najczęstsze schorzenia uszu u kotów oraz ich przyczyny, objawy i metody leczenia.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego to jedna z najczęściej występujących chorób uszu u kotów. Przyczyną tego schorzenia może być infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa, a także alergie, pasożyty (np. roztocza) czy urazy mechaniczne. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego obejmują m.in. zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie i bolesność. W leczeniu chorób uszu u kota w Trójmieście stosuje się przede wszystkim antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub przeciwwirusowe oraz leki przeciwalergiczne. Ważne jest także utrzymanie czystości uszu kota, co może pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby.

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego jest poważniejszym schorzeniem niż zapalenie ucha zewnętrznego, gdyż może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu lub równowagi. Przyczyną tego schorzenia mogą być infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, a także urazy głowy czy przedostanie się do ucha ciała obcego. Objawy zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego obejmują m.in. utratę równowagi, trudności z poruszaniem się, ból głowy oraz zmiany zachowania (np. agresja). Leczenie tego schorzenia może wymagać podawania antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych lub przeciwwirusowych, a w niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie chirurgiczne.

Otocytoma

Otocytoma to rzadziej występujący nowotwór ucha zewnętrznego, który najczęściej dotyka koty starsze i rasy orientalne. Przyczyna powstawania otocytoma nie jest do końca znana, ale podejrzewa się, że może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi. Objawy tego schorzenia to m.in. powiększenie małżowiny usznej, utrata słuchu oraz wydzielina z ucha. Leczenie otocytoma polega głównie na chirurgicznym usunięciu guza, a w niektórych przypadkach konieczne może być również podawanie leków przeciwnowotworowych.

W przypadku zauważenia u swojego kota objawów świadczących o problemach z uszami, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Wczesne wykrycie choroby i właściwe leczenie zwiększają szanse na powrót do pełnego zdrowia naszego pupila.