Artykuł sponsorowany

Jaki klej wybrać do montażu płytek elewacyjnych?

Jaki klej wybrać do montażu płytek elewacyjnych?

Wybór odpowiedniego kleju do montażu płytek elewacyjnych to kluczowy aspekt, który może zadecydować o trwałości i estetyce naszej elewacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującym majsterkowiczem, czy doświadczonym fachowcem, warto znać podstawowe zasady wyboru kleju oraz jego nakładania. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze kryteria wyboru kleju do płytek elewacyjnych oraz omówimy technikę nakładania kleju podczas montażu.

Czym się kierować przy wyborze kleju do płytek elewacyjnych?

Wybór odpowiedniego kleju do montażu płytek elewacyjnych bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w pracach budowlanych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są płytki elewacyjne. Inny klej będzie odpowiedni dla płytek ceramicznych, inny dla kamienia naturalnego czy sztucznego. Warto również sprawdzić, czy dany klej jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynków – niektóre produkty mogą być dedykowane jedynie do prac wewnętrznych.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest podłoże, na którym będziemy układać płytki elewacyjne. W przypadku betonu, cegły czy tynku mineralnego zwykle wystarczy klej cementowy. Jeśli jednak mamy do czynienia z podłożem o słabszej wytrzymałości, takim jak płyty gipsowe czy styropian, warto sięgnąć po kleje dyspersyjne lub elastyczne. Przy wyborze kleju warto również zwrócić uwagę na jego klasę jakości. Wysokiej jakości kleje, takie jak C2TE S2, zapewniają lepszą przyczepność i wytrzymałość niż tańsze produkty klasy C2T. 

Jak nakładać klej podczas montażu?

Poprawne nakładanie kleju to kolejny kluczowy aspekt, który wpływa na trwałość i estetykę elewacji. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować podłoże – powierzchnia powinna być czysta, sucha i wolna od pyłu oraz tłustych plam. Następnie warto nałożyć gruntujący środek, który poprawi przyczepność kleju do podłoża. Klej nakładamy za pomocą szpachli zębatej o odpowiedniej wielkości zębów – im większe płytki elewacyjne, tym większe zęby powinna mieć szpachla. Klej nakładamy na podłoże oraz na tylną stronę płytki, a następnie dociskamy ją do podłoża, wykonując lekkie ruchy kółkowe, aby uzyskać równomierne rozłożenie kleju.

Warto również pamiętać o zachowaniu właściwych odstępów między płytkami – przestrzenie te wypełniamy fugą, która dodatkowo wzmacnia konstrukcję elewacji. Przy montażu płytek elewacyjnych warto również stosować krzyżyki dystansowe, które ułatwią utrzymanie równych odstępów.