Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się sitodruk na koszulkach?

Jak wykonuje się sitodruk na koszulkach?

Sitodruk to technika druku, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce, zwłaszcza w kontekście personalizacji odzieży, takiej jak koszulki. Dzięki swojej trwałości i możliwości uzyskania żywych kolorów, sitodruk pozwala na stworzenie unikatowych wzorów na tkaninach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi sitodruku na koszulkach oraz jego zaletom.

Przygotowanie do procesu sitodruku

Pierwszym etapem w procesie sitodruku na koszulkach jest przygotowanie matrycy drukarskiej, czyli sita. Siatka wykonana jest zazwyczaj z poliestru lub nylonu i jest naciągnięta na ramę drewnianą lub aluminiową. Następnie na siatce nanosi się warstwę emulsji światłoczułej, która po wyschnięciu będzie blokować przepływ farby przez nieosiąknięte obszary siatki. W kolejnym kroku przygotowuje się projekt graficzny do druku - może to być zarówno rysunek, jak i tekst. Ważne jest, aby projekt był odpowiednio dobrany do techniki sitodruku, gdyż nie wszystkie detale mogą być zachowane.

Proces druku na koszulkach

Gdy matryca jest już gotowa, można przystąpić do druku na koszulkach. Koszulka jest umieszczana na specjalnym stole drukarskim, który utrzymuje ją w nieruchomości podczas procesu. Następnie sitodrukarka nanosi farbę na siatę, a za pomocą rakla (gumowej łopatki) rozprowadza ją równomiernie na powierzchni matrycy. Farba przenika przez otwarte obszary siatki, tworząc wzór na koszulce. Proces ten może być powtarzany wielokrotnie, aby uzyskać większą intensywność kolorów lub drukować kolejne warstwy wzoru.

Utrwalanie i pielęgnacja nadruku

Po zakończeniu procesu druku, nadruk musi zostać utrwalony, aby był trwały i odporny na pranie. Utrwalanie odbywa się poprzez podgrzewanie koszulki w specjalnym piecu lub za pomocą suszarki na gorące powietrze. Ważne jest, aby utrwalanie było wykonane prawidłowo, gdyż wpływa to na jakość i trwałość nadruku. W przypadku pielęgnacji koszulek z nadrukiem sitodrukowym, zaleca się pranie w temperaturze nie wyższej niż 40°C oraz unikanie suszenia w suszarce bębnowej, co może negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość wzoru.