Artykuł sponsorowany

Jak wybrać rowery górskie?

Jak wybrać rowery górskie?

Wybór odpowiedniego roweru górskiego może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybrać rower spełniający nasze oczekiwania.

Rama roweru – materiał i rozmiar

Podstawowym elementem roweru górskiego jest rama, która wpływa na jego wagę, wytrzymałość i komfort jazdy. Rama może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium czy karbon. Stalowe ramy są najcięższe i najmniej odporne na korozję, ale za to charakteryzują się dużą wytrzymałością i tłumieniem drgań. Ramy aluminiowe są lżejsze od stalowych i bardziej odporne na korozję, ale mogą być mniej wytrzymałe. Natomiast ramy karbonowe są najlżejsze i najbardziej sztywne, ale też najdroższe. Rozmiar ramy jest równie ważny co materiał, z którego jest wykonana. Dobrze dobrany rozmiar pozwala na komfortową jazdę i uniknięcie kontuzji. Aby określić odpowiedni rozmiar ramy dla swojego wzrostu, warto skonsultować się z tabelami rozmiarów dostępnymi na stronach producentów rowerów lub u sprzedawcy.

Amortyzacja – rodzaj i skok

Amortyzacja w rowerze górskim ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy oraz dla przyczepności kół do podłoża. Na rynku dostępne są rowery z amortyzacją przednią (hardtail) oraz z przednią i tylną amortyzacją (full suspension). Rower hardtail jest lżejszy, prostszy w konstrukcji i tańszy, ale może być mniej komfortowy na trudnych trasach. Full suspension zapewnia lepsze tłumienie drgań i większą przyczepność, ale jest cięższy i droższy. Skok amortyzatora to parametr określający zakres pracy amortyzatora. Większy skok oznacza lepsze tłumienie nierówności, ale też większą wagę roweru. Dla początkujących rowerzystów zwykle wystarczający będzie skok 100–120 mm, natomiast bardziej zaawansowani mogą szukać rowerów z większym skokiem.