Artykuł sponsorowany

Jak wybrać oprawy oświetlenia awaryjnego?

Jak wybrać oprawy oświetlenia awaryjnego?

Oprawy oświetlenia awaryjnego są niezbędnym elementem każdego budynku, zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnej. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar czy awaria zasilania. Wybór odpowiednich opraw może być kluczowy dla skuteczności systemu oświetlenia awaryjnego, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Rodzaje opraw oświetlenia awaryjnego

Na rynku dostępne są różne rodzaje opraw oświetlenia awaryjnego, które można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich są oprawy ewakuacyjne, które wskazują drogę ewakuacji i umieszcza się je przy wyjściach ewakuacyjnych oraz na korytarzach. Drugą kategorią są oprawy antypaniczne, które mają na celu oświetlenie pomieszczeń o dużym zagęszczeniu ludzi, takich jak sale konferencyjne czy hale sportowe. Ostatnią grupą są oprawy techniczne, które służą do oświetlania pomieszczeń technicznych, takich jak kotłownie czy pomieszczenia zasilania.

Parametry techniczne opraw

Wybierając oprawy oświetlenia awaryjnego, warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Kluczowe znaczenie mają czas pracy na baterii oraz czas ładowania. Im dłuższy czas pracy, tym większe bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej. Warto również sprawdzić, czy oprawa posiada funkcję autotestu, która pozwala na automatyczne sprawdzanie stanu baterii i sygnalizowanie ewentualnych problemów. Ponadto, ważne jest również sprawdzenie kąta rozsyłu światła oraz strumienia świetlnego, które wpływają na efektywność oświetlenia.

Normy i certyfikaty

Oprawy oświetlenia awaryjnego muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie certyfikaty. W Polsce obowiązują normy PN, które są zgodne z europejskimi normami EN. Najważniejsze z nich to PN–EN 60598–2–22, która określa wymagania dla opraw oświetlenia awaryjnego, oraz PN–EN 1838, która dotyczy oznakowania i oświetlenia dróg ewakuacyjnych. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dana oprawa posiada wymagane certyfikaty oraz czy spełnia normy obowiązujące w Polsce.

Właściwy montaż i konserwacja

Oprawy oświetlenia awaryjnego powinny być montowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz zaleceniami producenta. Należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu opraw ewakuacyjnych i antypanicznych, tak aby zapewnić skuteczne oświetlenie dróg ewakuacyjnych. Ponadto, warto zainwestować w oprawy o niskim zużyciu energii oraz długiej żywotności, co pozwoli na ograniczenie kosztów eksploatacji. Regularna konserwacja i kontrola systemu oświetlenia awaryjnego jest kluczowa dla jego prawidłowego działania.