Artykuł sponsorowany

Jak stosować azot w płynie na zboża

Jak stosować azot w płynie na zboża

Wzrost wydajności upraw zbożowych to cel, do którego dążą rolnicy w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów wpływających na ten proces jest odpowiednie nawożenie azotowe. W Szczecinie coraz więcej producentów wybiera azot w płynie jako skuteczne rozwiązanie - ale jak go stosować, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Kiedy i jak aplikować azot w płynie na zboża?

Optymalny termin stosowania azotu w płynie na zboża zależy od warunków pogodowych, stadium rozwoju roślin oraz rodzaju uprawy. Zazwyczaj nawóz ten jest aplikowany wiosną, gdy rośliny intensywnie wzrastają i mają największe zapotrzebowanie na azot. W przypadku pszenicy ozimej, pierwsze dawki azotu w płynie można stosować już pod koniec marca, natomiast dla jęczmienia jarego - od początku kwietnia. Aplikacja nawozu powinna być przeprowadzona przy użyciu opryskiwacza lub specjalistycznej maszyny do aplikacji nawozów ciekłych. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej prędkości jazdy oraz równomiernego rozprowadzenia nawozu na polu. Azot w płynie na zboża w Szczecinie dostępny jest w ofercie firmy Agro-Nasiona.

Jak dobrać odpowiednią dawkę azotu w płynie?

Odpowiednie dawkowanie azotu w płynie na zboża jest kluczowe dla uzyskania optymalnych efektów. Zbyt mała ilość nawozu może prowadzić do niedoborów azotu, co wpłynie negatywnie na plony, natomiast nadmiar może spowodować problemy związane z ulatnianiem amoniaku oraz negatywny wpływ na środowisko. Dawkowanie powinno być dostosowane do konkretnej uprawy oraz gleby, a także uwzględniać wyniki badań agrochemicznych. W przypadku pszenicy ozimej, zalecane dawki azotu w płynie wynoszą od 80 do 150 kg N/ha, natomiast dla jęczmienia jarego - od 60 do 100 kg N/ha. Ostateczne ustalenie dawki powinno być skonsultowane z doradcą rolnym lub specjalistą ds. nawożenia.

Wpływ stosowania azotu w płynie na jakość plonów

Stosowanie azotu w płynie na zboża ma wpływ na jakość uzyskanych plonów. Nawożenie azotowe wpływa na zawartość białka w ziarnie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku upraw przeznaczonych na paszę dla zwierząt czy produkcję mąki. Dobra jakość plonów zależy od równowagi między ilością azotu dostarczonego przez nawóz a zapotrzebowaniem roślin. Dlatego ważne jest monitorowanie stanu roślin oraz stosowanie odpowiednich dawek azotu w płynie, aby uzyskać optymalne efekty zarówno pod względem ilości, jak i jakości plonów.