Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznaje i leczy się cukrzycę?

Jak rozpoznaje i leczy się cukrzycę?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju na cukrzycę choruje około 3 miliony osób. W związku z tym, coraz ważniejsza staje się edukacja na temat rozpoznawania i leczenia tej choroby.

Objawy cukrzycy

Cukrzyca może objawiać się różnorodnymi symptomami, które często są mylone z innymi schorzeniami lub bagatelizowane. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą m.in. częste oddawanie moczu, nadmierne pragnienie, uczucie suchości w jamie ustnej, zmęczenie, osłabienie oraz spadek masy ciała. Ponadto, osoby z cukrzycą mogą doświadczać zaburzeń widzenia, opóźnionego gojenia się ran oraz nawracających infekcji grzybiczych. Warto zwrócić uwagę na te symptomy i skonsultować się z lekarzem, gdyż wczesne wykrycie cukrzycy jest kluczowe dla skutecznego leczenia.

Diagnostyka cukrzycy

W celu rozpoznania cukrzycy lekarz może zlecić szereg badań diagnostycznych. Podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo – wartości powyżej 126 mg/dl (7,0 mmol/l) są uznawane za nieprawidłowe i mogą świadczyć o cukrzycy. Innym ważnym badaniem jest test obciążenia glukozą, który polega na spożyciu roztworu glukozy i sprawdzeniu stężenia glukozy we krwi po upływie 2 godzin. Jeśli wynik przekracza 200 mg/dl (11,0 mmol/l), może to również wskazywać na cukrzycę. Dodatkowo, lekarz może zlecić oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA₁c).

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy opiera się przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co można osiągnąć poprzez odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną oraz stosowanie leków przeciwcukrzycowych. Jak radzi diabetolog z poradni diabetologicznej w Rzeszowie, w przypadku cukrzycy typu 2 często wystarczające są zmiany stylu życia i diety, takie jak ograniczenie spożycia węglowodanów prostych czy zwiększenie ilości błonnika pokarmowego. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 1 konieczne jest podawanie insuliny, gdyż organizm nie produkuje jej samodzielnie. Dawkowanie insuliny ustalane jest indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.

Monitorowanie cukrzycy

Regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi jest niezbędne dla utrzymania prawidłowego metabolizmu i uniknięcia powikłań cukrzycy. Osoby z cukrzycą powinny mierzyć stężenie glukozy we krwi kilka razy dziennie, korzystając z glukometrów. Ponadto, warto kontrolować poziom hemoglobiny glikowanej (HbA₁c) co 3–6 miesięcy, aby ocenić skuteczność leczenia.