Artykuł sponsorowany

Jak dopasować ortezę na dłoń?

Jak dopasować ortezę na dłoń?

Ortezy na dłoń są niezwykle pomocne w przypadku kontuzji, urazów, chorób zwyrodnieniowych czy problemów związanych z nadwyrężeniem stawów. Dzięki nim można przyspieszyć proces gojenia, zredukować ból i poprawić funkcjonowanie dłoni. Aby jednak osiągnąć optymalne rezultaty, kluczowe jest prawidłowe dopasowanie ortezy. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić, jakie rodzaje ortezy na dłoń są dostępne oraz jak dbać o nią, aby służyła jak najdłużej.

Wybór odpowiedniej ortezy na dłon

Przed zakupem ortezy warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni model. Ortezy na dłoń dzielą się na trzy główne rodzaje - elastyczne, półsztywne i sztywne. Elastyczne ortezy wykonane są z miękkich materiałów i zapewniają wsparcie dla dłoni podczas codziennych czynności. Półsztywne ortezy mają dodatkowe elementy usztywniające, które stabilizują staw skokowy i pozwalają na kontrolę ruchu. Sztywne ortezy są najbardziej restrykcyjne i stosuje się je w przypadku poważnych urazów lub chorób.

Pomiar dłoni dla ortezy

Aby prawidłowo dopasować ortezę, należy zmierzyć dłoń. Pomiarów dokonuje się, mierząc obwód nadgarstka, długość dłoni od nadgarstka do końca palców oraz szerokość dłoni. Warto również sprawdzić, czy orteza nie uciska zbyt mocno na żadnym z etapów zakładania - powinna być dobrze dopasowana, ale nie powodować dyskomfortu czy bólu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Zakładanie ortezy

Ortezę należy zakładać zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku elastycznych ortezy, wystarczy wsunąć dłoń do środka i upewnić się, że materiał dobrze przylega do skóry. Półsztywne i sztywne ortezy często mają dodatkowe paski z rzepami, które umożliwiają regulację napięcia i dopasowanie ortezy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby nie zaciskać pasków zbyt mocno - może to spowodować niedokrwienie tkanek i pogorszyć stan dłoni.