Artykuł sponsorowany

Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac?

Czy wiesz, że odpowiednia pielęgnacja materaca może znacznie wydłużyć jego żywotność i zapewnić komfortowy sen przez wiele lat? Właściwa konserwacja materaca to nie tylko higiena, ale także dbałość o zdrowie Twojego kręgosłupa. W tym artykule przedstawiamy porady ekspertów, jak dbać o materac, aby cieszyć się jego zaletami jak najdłużej.

Przeczytaj również: Jak dbać o materac, aby posłużył jak najdłużej?

Jak często należy obracać materac?

Obracanie materaca to kluczowy element jego pielęgnacji. Eksperci zalecają obracanie materaca co trzy miesiące, aby równomiernie rozłożyć nacisk na jego powierzchnię. Dzięki temu unikniemy zdeformowania materaca i zachowamy jego właściwości ortopedyczne. Warto również pamiętać, że niektóre modele materacy posiadają dwie strony – letnią i zimową – które warto zamieniać w zależności od pory roku.

Ochraniacz na materac to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uchronić swoje łóżko przed zabrudzeniami, wilgocią czy roztoczami. Na rynku dostępne są różne rodzaje ochraniaczy, np. materace w Białymstoku oferują specjalne pokrowce antyalergiczne oraz wodoodporne. Stosowanie ochraniacza na materac pozwala na zachowanie higieny łóżka i przedłuża żywotność materaca.

Jak prawidłowo czyścić materac?

Czyszczenie materaca to kolejny istotny aspekt jego pielęgnacji. Eksperci zalecają regularne odkurzanie materaca, co pozwala usunąć kurz i roztocza. W przypadku plam, warto stosować specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia materacy, które nie uszkodzą ich struktury ani nie wpłyną negatywnie na komfort snu. Ważne jest także, aby nie przesadzać z ilością wody podczas czyszczenia materaca, gdyż może to prowadzić do powstawania pleśni i grzybów.

Żywotność materaca zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów, sposób użytkowania czy pielęgnacji. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, materac powinien być wymieniany co 8–10 lat. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje łóżko zaczyna tracić swoje właściwości ortopedyczne, warto rozważyć wymianę materaca wcześniej. Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu stanu ramy łóżka, gdyż jej uszkodzenie może wpłynąć na komfort snu oraz żywotność materaca.