Artykuł sponsorowany

EKG Holtera - co warto wiedzieć?

EKG Holtera - co warto wiedzieć?

EKG Holtera to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas. Wykorzystuje się je w celu wykrycia zaburzeń rytmu serca, które mogą być przyczyną wielu poważnych schorzeń. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega badanie EKG Holtera, jak się do niego przygotować oraz jakie są jego wskazania i przeciwwskazania.

Przebieg badania EKG Holtera

Badanie EKG Holtera polega na rejestrowaniu pracy serca przez 24 godziny lub dłużej, za pomocą specjalnego urządzenia – rejestratora Holtera. Pacjent nosi to niewielkie urządzenie przy sobie, zwykle przypięte do paska lub zawieszone na szyi. Rejestrator jest podłączony do elektrod naklejonych na skórze klatki piersiowej pacjenta, które rejestrują impulsy elektryczne generowane przez pracujące serce. Przez cały czas trwania badania pacjent prowadzi normalne życie, z zachowaniem pewnych ograniczeń, takich jak unikanie kąpieli czy intensywnego wysiłku fizycznego.

Wskazania do badania EKG Holtera

EKG Holtera jest zalecane w przypadkach podejrzenia zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza gdy objawy występują sporadycznie i nie są wykrywane podczas standardowego, krótkotrwałego badania EKG. Wskazaniami do wykonania tego badania są m.in. omdlenia, zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszności czy bóle w klatce piersiowej. EKG Holtera może być również stosowane w celu monitorowania skuteczności leczenia farmakologicznego lub po wszczepieniu rozrusznika serca. Jeśli chodzi o sprawne EKG Holtera, Szczecin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Barbara Bogacka.

Przygotowanie do badania EKG Holtera

Przed przystąpieniem do badania EKG Holtera pacjent powinien umyć się i dobrze osuszyć skórę, aby elektrody lepiej przylegały. Nie jest konieczne specjalne przygotowanie ani dieta przed badaniem. Ważne jest jednak, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich mogą wpływać na wynik badania. W czasie trwania EKG Holtera pacjent powinien prowadzić dzienniczek, w którym zapisuje swoje czynności oraz ewentualne objawy występujące w trakcie badania.

Przeciwwskazania do badania EKG Holtera

Badanie EKG Holtera jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego nie ma wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Jednakże istnieją pewne sytuacje, w których może być utrudnione lub niewskazane. Przede wszystkim dotyczy to osób z uczuleniem na materiały używane do produkcji elektrod, takich jak kleje czy żele.