Artykuł sponsorowany

Do jakich celów wykorzystywane są gazy techniczne?

Do jakich celów wykorzystywane są gazy techniczne?

Gazy techniczne to nieodłączny element wielu gałęzi przemysłu, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. W Oleśnicy, mieście o bogatej historii przemysłowej, gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu lokalnych przedsiębiorstw. W tym artykule przyjrzymy się trzem głównym obszarom zastosowań gazów technicznych.

Przemysł metalowy i spawalniczy

Cięcie, spawanie, hartowanie metali to przykłady procesów w przemyśle metalowym i spawalniczym, do których wykorzystywane są gazy techniczne. W Oleśnicy znajdują się liczne zakłady produkcyjne oraz warsztaty mechaniczne, które korzystają z gazów technicznych, takich jak acetylen, argon czy tlen. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie precyzyjnych połączeń oraz odpowiedniej wytrzymałości materiałów, co jest kluczowe dla jakości wykonywanych konstrukcji. Ponadto, gazy techniczne umożliwiają kontrolowanie temperatury podczas procesów obróbki metali, co wpływa na ich właściwości mechaniczne i korozje.

Przemysł spożywczy

Gazy techniczne są również szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. W Oleśnicy znajdują się liczne zakłady przetwórcze, które wykorzystują gazy techniczne do różnych celów, takich jak mrożenie, pakowanie próżniowe czy kontrolowanie atmosfery wewnątrz opakowań. Azot, dwutlenek węgla czy tlen są stosowane w celu zapewnienia odpowiedniej jakości i trwałości produktów spożywczych. Dzięki zastosowaniu gazów technicznych możliwe jest przedłużenie czasu przechowywania żywności oraz ochrona przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Ochrona środowiska i utrzymanie czystości

Gazy techniczne odgrywają również ważną rolę w ochronie środowiska i utrzymaniu czystości. W Oleśnicy, gdzie znajdują się liczne zakłady przemysłowe, istnieje potrzeba stosowania gazów technicznych do oczyszczania powietrza oraz wody. Gazy takie jak tlen czy ozon są wykorzystywane w procesach utleniania związków organicznych oraz redukcji emisji szkodliwych substancji. Ponadto, gazy techniczne są używane do dezynfekcji urządzeń oraz powierzchni, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach pandemii COVID19.