Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się ortopeda-weterynarz?

Czym zajmuje się ortopeda-weterynarz?

Ortopeda-weterynarz to specjalista, który może pomóc Twojemu zwierzakowi wrócić do pełni zdrowia. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymanie zdrowia swojego pupila. Dlatego też warto wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się ortopeda-weterynarz i kiedy warto udać się do takiego specjalisty.

Zakres usług oferowanych przez ortopedów-weterynarzy

Ortopeda-weterynarz zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz rehabilitacją schorzeń układu kostno-stawowego u zwierząt. W swojej pracy korzysta z różnych metod diagnostycznych, takich jak badanie palpacyjne, rentgen czy tomografia komputerowa. Leczenie może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i chirurgiczne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli chodzi o usługi, jakie oferuje ortopeda weterynarz, Kraków i okolice to rejon, w którym skorzystamy np. z oferty kliniki Dr Hau.

Najczęstsze schorzenia leczone przez ortopedów-weterynarzy

Wśród najczęściej występujących schorzeń układu kostno-stawowego u zwierząt można wymienić dysplazję stawu biodrowego, dysplazję stawu łokciowego, choroby kręgosłupa czy różnego rodzaju złamania kości. Ortopeda-weterynarz może także leczyć schorzenia mięśni, ścięgien i więzadeł, takie jak zerwania czy naciągnięcia. W przypadku niektórych chorób, takich jak dysplazja stawu biodrowego czy łokciowego, wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zapewnienia zwierzakowi jak najlepszej jakości życia.

Kiedy warto udać się do ortopedy-weterynarza

Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia objawy takie jak utykanie, opuchlizna w okolicy stawów, trudności z poruszaniem się czy niechęć do wykonywania ruchów, warto skonsultować się z ortopedą-weterynarzem. Czasami problemy z układem ruchu mogą również objawiać się zmianami w zachowaniu zwierzęcia – np. drażliwością czy agresją spowodowaną bólem. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe są szanse na powrót do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych

W przypadku wielu schorzeń układu ruchu niezbędna jest rehabilitacja po przeprowadzonym zabiegu. Ortopeda-weterynarz może zlecić odpowiednie ćwiczenia, które przyspieszą powrót zwierzaka do zdrowia i zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie. Rehabilitacja może obejmować zarówno ćwiczenia wykonywane w domu, jak i specjalistyczne zabiegi, takie jak hydroterapia czy elektrostymulacja.