Artykuł sponsorowany

Czym są tzw. sprawy frankowe?

Czym są tzw. sprawy frankowe?

W ostatnich latach w Polsce coraz większą uwagę zwraca się na tzw. sprawy frankowe, które dotyczą kredytów hipotecznych zaciągniętych w walucie szwajcarskiej franka (CHF). Wiele osób, które zdecydowało się na takie rozwiązanie, obecnie boryka się z problemami finansowymi i prawnymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, analizując jego przyczyny, skutki oraz możliwe rozwiązania dla poszkodowanych.

Przeczytaj również: Porady online adwokata - kiedy warto skorzystać z tej formy?

Geneza kredytów we frankach szwajcarskich

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zyskały popularność w Polsce na początku XXI wieku. Głównym powodem ich atrakcyjności były niższe oprocentowanie i korzystniejsze warunki spłaty w porównaniu do kredytów złotowych. Wówczas kurs franka szwajcarskiego był stosunkowo niski, co sprawiało, że raty kredytów były niższe niż w przypadku kredytów złotowych. Wielu Polaków zaciągnęło więc kredyty hipoteczne we frankach, licząc na oszczędności wynikające z korzystnego kursu walutowego.

Na czym polegają sprawy frankowe?

Niestety, sytuacja na rynku walutowym uległa zmianie, a kurs franka szwajcarskiego zaczął gwałtownie rosnąć. W efekcie, raty kredytów hipotecznych we frankach wzrosły, a ich spłata stała się znacznie trudniejsza dla wielu kredytobiorców. Dodatkowo, niektóre banki stosowały niekorzystne dla klientów praktyki, takie jak indeksowanie kredytów do kursu waluty oraz stosowanie marży walutowej. W rezultacie dług wielu osób zaciągniętych na kredyty we frankach szwajcarskich znacznie się zwiększył co spowodowało wszczęcie licznych spraw frankowych w Końskich i innych miejscowościach.

W obliczu rosnących problemów związanych ze spłatą kredytów we frankach szwajcarskich, wiele osób zdecydowało się wystąpić przeciwko bankom na drodze sądowej. W ostatnich latach polskie sądy coraz częściej przychylają się do argumentów poszkodowanych, uznając, że umowy kredytowe były zawierane na niekorzystnych dla konsumentów warunkach.

Dla osób, które borykają się z problemami związanymi ze spłatą kredytów we frankach szwajcarskich, istnieje kilka możliwych rozwiązań. Po pierwsze, warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej, aby ocenić swoją sytuację i ewentualne roszczenia wobec banku. Po drugie, można spróbować negocjować z bankiem nowe warunki umowy kredytowej, takie jak zmiana waluty kredytu na złote czy obniżenie marży walutowej.