Artykuł sponsorowany

Czym jest frytura i gdzie się ją wykorzystuje?

Czym jest frytura i gdzie się ją wykorzystuje?

Smażenie na głębokim tłuszczu, czyli frytura, jest jednym z najbardziej popularnych sposobów przyrządzania posiłków na całym świecie. W Polsce również nie brakuje entuzjastów tej metody, która pozwala na uzyskanie chrupiącej i smakowitej skorupki wokół miękkiego wnętrza potrawy. Ale czym właściwie jest frytura i gdzie się ją wykorzystuje? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tajniki tego procesu.

Czym jest frytura?

Frytura to tłuszcz jadalny o dużej odporności na działanie wysokiej temperatury. Tego typu tłuszcze są niezbędne do smażenia na głębokim oleju, ponieważ muszą być w stanie wytrzymać długotrwałe podgrzewanie bez ulegania degradacji. Dzięki temu, potrawy smażone w fryturze nie tylko nabierają wyjątkowego smaku, ale także zachowują swoje wartości odżywcze.

Najpopularniejsze rodzaje tłuszczów do frytury

Na rynku dystrybucji frytury dostępne są różne rodzaje tłuszczów do smażenia. Przy wyborze odpowiedniego z nich warto zwrócić uwagę na temperaturę dymienia, czyli temperaturę, przy której zaczyna się rozkładać i wydzielać dym. Im wyższa temperatura dymienia, tym lepszy tłuszcz do frytury. Najpopularniejsze rodzaje tłuszczów do smażenia na głębokim oleju to olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej palmowy oraz smalec.

Zastosowanie frytury w kuchni

Frytura jest szeroko stosowana w kuchniach na całym świecie, zarówno w domach, jak i w restauracjach. Oto niektóre z najbardziej popularnych potraw smażonych na głębokim tłuszczu.

  • Placki ziemniaczane – klasyczna polska potrawa, która polega na smażeniu placków z utartych ziemniaków, jajek i mąki w gorącym oleju. Placki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.

  • Frytki – jedna z najbardziej znanych potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Smażenie ziemniaków pokrojonych w paski pozwala uzyskać chrupiące frytki o złocistym kolorze.

  • Pączki – tradycyjne polskie słodkości, które są smażone na głębokim tłuszczu. Pączki mają puszyste wnętrze i złocistą, chrupiącą skorupkę.

  • Ryby smażone – smażenie ryb na głębokim tłuszczu to doskonały sposób na uzyskanie chrupiącej panierki i delikatnego mięsa ryby.

Odpowiednie użytkowanie frytury

Podczas smażenia na głębokim tłuszczu ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo oraz najlepszy efekt końcowy potrawy. Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury oleju (najczęściej 180°C), unikaniu przegrzewania tłuszczu oraz dbaniu o jego jakość. Stosowanie zużytego lub przegrzanego tłuszczu może prowadzić do powstawania szkodliwych substancji oraz negatywnie wpłynąć na smak i wygląd potrawy.