Artykuł sponsorowany

Czym cechują się okna dachowe połaciowe?

Czym cechują się okna dachowe połaciowe?

Okna dachowe połaciowe to popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie, które pozwala na wprowadzenie światła do wnętrz poddaszy i strychów. Dzięki nim pomieszczenia te stają się bardziej funkcjonalne i przytulne. W artykule przedstawiamy cechy charakterystyczne okien dachowych połaciowych, ich rodzaje oraz aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu. 

Rodzaje okien dachowych połaciowych 

Okna dachowe połaciowe występują w różnych wariantach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i wymagań. Najpopularniejszymi rodzajami są okna obrotowe, uchylno-obrotowe oraz uchylne. Okna obrotowe charakteryzują się tym, że ich oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła, co umożliwia łatwe czyszczenie zewnętrznej powierzchni szyby. Okna uchylno-obrotowe łączą zalety obu tych systemów – można je otwierać zarówno do środka pomieszczenia, jak i uchylić do góry. Natomiast okna uchylne otwierają się wyłącznie do góry, co sprawia, że zajmują mniej miejsca wewnątrz pomieszczenia

Materiały i konstrukcja 

Okna dachowe połaciowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, PVC czy aluminium. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Drewniane okna dachowe cechują się naturalnym wyglądem i dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, jednak wymagają regularnej konserwacji. Okna dachowe połaciowe z PVC są łatwe w utrzymaniu i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być mniej estetyczne niż drewniane. Okna aluminiowe są lekkie, trwałe i odporne na korozję, jednak ich cena może być wyższa niż w przypadku innych materiałów. 

Właściwości termoizolacyjne i akustyczne 

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze okien dachowych połaciowych są ich właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Okna o wysokim współczynniku izolacji cieplnej zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniu oraz pozwalają na oszczędności energii. Warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika Uw – im jest niższy, tym lepsza izolacja cieplna. Podobnie ważne jest tłumienie hałasu zewnętrznego, szczególnie w przypadku domów położonych w hałaśliwym otoczeniu. Okna o dobrych parametrach akustycznych pozwolą na utrzymanie ciszy i spokoju wewnątrz pomieszczenia.