Artykuł sponsorowany

Czy możliwe jest dorobienie kluczyka z immobilizerem?

Czy możliwe jest dorobienie kluczyka z immobilizerem?

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej osób korzysta z samochodów, a jednocześnie rośnie liczba kradzieży aut, posiadanie immobilizera w swoim pojeździe to już niemal konieczność. Immobilizer to elektroniczne urządzenie, które blokuje możliwość uruchomienia silnika bez odpowiedniego kluczyka. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czy można dorobić kluczyk z immobilizerem i jak to zrobić. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa immobilizer i dlaczego warto go mieć?

Immobilizer to system zabezpieczający pojazd przed kradzieżą, który bazuje na współpracy między kluczykiem a centralą sterującą w samochodzie. Kluczyk zawiera mikrochip, który komunikuje się z centralą poprzez specjalny kod. Jeśli kod jest prawidłowy, centrala odblokowuje układ zapłonowy i pozwala uruchomić silnik. Dzięki temu, nawet jeśli złodziej będzie próbował włamać się do auta i przekręcić stacyjkę, nie będzie mógł uruchomić silnika bez oryginalnego klucza. Immobilizery znacznie utrudniają kradzież pojazdów, a także obniżają koszty ubezpieczenia OC i AC.

Gdzie można dorobić kluczyk z immobilizerem?

Dorobienie kluczyka z immobilizerem wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, który potrafi odczytać i zaprogramować kod immobilizera. Najczęściej usługę taką świadczą autoryzowane serwisy samochodowe, warsztaty specjalizujące się w elektronice samochodowej oraz punkty dorabiania kluczy. Warto jednak sprawdzić, czy dany punkt posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie w dorabianiu kluczy z immobilizerem, aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym kodowaniem.

Czy warto korzystać z usług nieautoryzowanych punktów?

Na rynku można znaleźć wiele punktów oferujących dorobienie kluczyka z immobilizerem w niższej cenie niż autoryzowane serwisy. Korzystanie z takich usług może być kuszące, jednak warto pamiętać o ryzyku związanym z nieprofesjonalnym podejściem. Niewłaściwe kodowanie klucza może spowodować problemy z uruchomieniem pojazdu, a nawet uszkodzenie układu immobilizera. Ponadto, korzystając z usług nieautoryzowanych punktów, tracimy gwarancję na wykonaną usługę oraz możemy narazić się na kradzież danych z immobilizera. Dlatego warto zastanowić się, czy oszczędności wynikające z niższej ceny są warte potencjalnych problemów.