Artykuł sponsorowany

Czy implanty zębowe są dla każdego? Wskazania i przeciwwskazania

Czy implanty zębowe są dla każdego? Wskazania i przeciwwskazania

Implanty zębowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub więcej zębów. Wiele osób zastanawia się, czy taki zabieg jest dla nich odpowiedni. W tym artykule omówimy wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania implantów zębowych, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Przeczytaj również: Dlaczego warto prosić dentystę o znieczulenie?

Wskazania do stosowania implantów zębowych

Implanty zębowe są stosowane w przypadku braku jednego, kilku lub wszystkich zębów. Dzięki nim można odbudować utracone zęby, co przyczynia się do poprawy komfortu życia oraz estetyki uśmiechu. Implanty są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z trzymaniem protez ruchomych lub nie chcą ich stosować. Ponadto, implanty mogą być stosowane w celu odbudowy zębów uszkodzonych na skutek próchnicy, urazów czy chorób przyzębia.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy dojdzie do ukruszenia zęba?

Przed przystąpieniem do zabiegu implantacji warto jednak sprawdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania. Wśród nich można wymienić m.in. cukrzycę, choroby serca, niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi czy przyjmowanie niektórych leków. Osoby palące papierosy również mogą mieć utrudniony proces gojenia po zabiegu, co zwiększa ryzyko powikłań.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Przeciwwskazania do stosowania implantów zębowych

Przede wszystkim należy pamiętać, że decyzje dotyczące wyboru metody uzupełnienia braków w uzębieniu należy podejmować w konsultacji ze stomatologiem i po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. W Poznaniu implanty zębowe wykonywane są m.in. w Gabinecie Stomatologicznym I-Smile. Trzeba pamiętać, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. Przede wszystkim, implanty nie są zalecane dla osób poniżej 18 roku życia, ponieważ ich kości szczęki i żuchwy jeszcze rosną. W przypadku osób starszych, istotne jest również sprawdzenie gęstości kości, gdyż zbyt mała ilość tkanki kostnej może utrudnić utrzymanie implantu.

Innymi przeciwwskazaniami są choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca, które mogą wpłynąć na proces gojenia po zabiegu. Ponadto, osoby z zaburzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy, mogą być narażone na większe ryzyko odrzucenia implantu przez organizm. Warto również wspomnieć o pacjentach z chorobami psychicznymi oraz uzależnieniami – w ich przypadku konieczna jest szczególna ocena ryzyka oraz ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym.